Под слоганом "Истражуј кроз ноћ", 28.09.2018. године одржана је тринаести пут по реду Европска ноћ истраживача. Манифестација под овим слоганом позива ове године на највећу научну авантуру, којој су присуствали ученици наше школе у пратњи наставника математике и хемије у Београду.
Велики број експеримената, научно-популаризованих предавања, активности за децу, посета истраживачким лабораторијама, научних квизова, игара, такмичења са истраживачима је све оно чему су присуствовали ученици.
Прва локација била је "Big fashion", где је традиционално отворена Ноћ истраживача. Ученици су били у прилици да се упознају са копијама инструмената и музиком средњег века и ренесане, такође могли су видети како на керамичком точку настају предмети од глине, како данас тако и у прошлости и колико је важно да очувамо старе занате. Имали су прилику да завире макету Лепенског Вира који представља значајан део нашег културно-историјског наслеђа. Један од врло занимљивих експеримената је био што су могли да направе и одиграју математичку игру из Кеније – Шисима. Осим евих експеримената ученици су имали прилике и да кроз игру упознају све могуће математичке моделе.
Друга локација по реду била је Музеј науке и технике. У овом музеју ученици су били у прилици да виде поступак анализе којом је утврђен хемијски састав три рановизантијска гвоздена сидра из 6. века и једног дрвено – гвозденог сидра израђеног 1831. године, као и упоредну анализу добијених резултата. У музеју је такође био изложен и аналитички инструмент рендгенски флуоресцентни спектрометар (XRF) неопходан уз ову врсту анализа, уз кратко објашњење поступка његовог рада.
У Музеју Вука и Доситеја сазнали су како се развијао српски језик и наше писмо – ћирилица. Ученици су такође могли да дешифрују глагољицом написана дела Доситеја Обрадовића и Вука Караџића, као да и да покушају да пишу своја имена словима глагољице.
Факултет за физичку хемију је представио 4 експеримента: "Плазма, али не са млеком", "Пеном до здравља", "Графит који светли" и "Кинетички песак" Ученици су могли да виде да уз помоћ физичке хемије може и графит из оловке да засветли. Управо графит је раније био коришћен у сијалицама да би се могла осветлити просторија. Такође су могли да виде како баш уз помоћ јона може се излечити главобоља, напетост и грчеви. Осим ова два имали су прилике још да виде како уз помоћ хемије до здравља.
У Француском институту ученици су имали прилику да се, у оквиру Еуро ћошета упознају са нашим научницима коју су уз помоћ Европске Уније остварили своје истраживачке снове. Осим тога, ту су били и истраживачи Института за нуклеарне науке Винча, као и изложба "Приватни живот научника".