У уторак, 19. марта са почетком у 18 часова у холу Библиотеке „Димитрије Туцовић“ отворена је фото-документарна изложба под називом „Калиопе – жене у друштву, култури и науци“. Изложба је постављена у сарадњи са Аустријским културним форумом Београд.

„Жене су сувише често заборављане, превиђане и маргинализоване у званичној историографији Аустрије – што је чињеница која даје још више значаја настојању ове изложбе да истражи протеклих 200 година у светлу биографија значајних Аустријанки - жена чији су таленти, снага воље и упорна храброст обогатили и обликовали њихову земљу. Њихови животи и њихов рад, који су заслужни за макар половину интелектуалног идентитета Аустрије, овде ће бити препознати у форми проминентних примера – са пуном свешћу о неизбежним пропустима, од којих су неки неприхватљиви, које таква форма портретисања подразумева.

Ова изложба бави се животним причама аристократкиња, уметница, домаћица салона, научница, активисткиња за женска права, политичаркама, глумицама, музичким уметницама, и редитељкама у хронолошком следу. На тај начин формира се лук који почиње у 19. веку и долази до данашњих дана. Читавим путем евидентна је универзална тема борбе жена за еманципацију, са свим победама и поразима који су уз њу ишли. Од чежње за слободом у времену бидермајера до нашег 21. века много тога је постигнуто. Али се такође јасно види да истинска једнакост тек треба да се постигне и да заиста много тога тек треба да буде урађено на том пољу.“ (из каталога изложбе).

Отварању изложбе у лазаревачкој библиотеци присуствовали су ученици седмог разреда основне школе „Кнез Лазар“, а о женама у историји Аустрије говорила је наставница историје Светлана Новичић. Изложбу у холу библиотеке можете погледати до 5. априла 2019. године.