Под слоганом >>Улице под светлом науке<< 30.09.2022. године одржана је тринаести пут по реду Европска ноћ истраживача. Манифестација под овим слоганом позива ове године на највећу научну авантуру, којој су присуствали ученици наше школе у пратњи наставника математике и хемије у Београду.

Велики број експеримената, научно-популаризованих предавања, активности за децу, посета истраживачким лабораторијама, научних квизова, игара, такмичења са истраживачима је све оно чему су присуствовали ученици.

Прва локација била је >>Big fashion<< где је традиционално отворена Ноћ истраживача. Ученици су били у прилици да направе свог робот уметника, да науче свашта о добрим бактеријама које живе у нама, а имали су прилику и да виде како то изгледа природа сачувана у музеју. Неке врсте слатких житеља воде, хоће ли пластикождери и алге успети да спасу свет, кованице које су користили стари Атињани, римски цареви и наши Немањићи, само су још један део великог мозаика који нам пружа ова манифестација.

Факултет за физичку хемију је шриом отворио врата своје лабараторије и пружио нам да истражимо сваки његов кутак. Ученици су били у прилици да науче како се прави љигавац и чигра од папира, видели како пише маркер и како се информације преносе кроз оптичке каблове. Ученици су могли да виде да уз помоћ физ-ичке хемије може и графит из оловке да засветли. Управо графит је раније био коришћен у сијалицама да би се могла осветлити просторија. Уједно и последња станица у Лову на благо управо је била на факултету.

Још једна од главних локација дешавања био је Студентски парк који је угостио наше истраживаче и заљубљенике у науку и уметност. Упознали смо се са угроженим врстама животиња кроз уличну уметност. Наше љубитеље модних трендова сачекала је посебна посластица, времепловом смо путовали у 19. век да се мало бавимо дизајном. Један од врло занимљивих експеримената је био што су могли да направе и одиграју математичку игру из Кеније – Шисима. Осим евих експеримената ученици су имали прилике и да кроз игру упознају све могуће математичке моделе.

Дошли смо и уверили се и сами – наука је уметност.