Наши четвртаци су у среду 14.12.2022.г. са својим учитељицама Јеленом Шаљић, Маријом Павловић, Јадранком Шијан и Јасмином Спасојевић обележили Дане Колубарске битке активним учешћем у програму "Шетам и причам" у сарадњи са Градском библиотеком "Димитрије Туцовић".

Обележавањем Дана Колубарске битке Лазаревац се сећа своје баштинске битке, историјске храбрости, својих предака који су убележили наш мали град на мапу света ушавши у све војне уџбенике као хероји. Лазаревац се сећа својих корена, својих мудрих и снажних прадедова и прабака и тражи у прошлим данима снагу за будућност. А будућност су они најмлађи и важно је њима на примерен и разумљив начин пренети страдања предака и у срце уписати поштовање и љубав, понос и част.
v Библиотека "Димитрије Туцовић", Дечија културна географија, све основне школе и Црквена општина Лазаревац удружили су се управо с тим циљем - најмлађима пренети део историје и учинити их поносним потомцима својих прадедова.

Наставница историје Светлана Новичић је свакој групи ученика говорила основне податке о Колубарској бици и њеном току, затим су деца имала прилику да одгледају део филма о истој који је поводом јубилеја снимио РТС. Библиотекарка Милица Матијевић их је упознала са неким занимљивостима из тог далеког времена од пре више од једног века и на крају су сви добили по једно парче чудесног хлеба српских војника - таина.

Након дела програма који се одржаво у сали, основци су изашли на `сурову зиму` и ступали стопама својих предака обилазећи Споменик српском јунаку и Спомен-костурницу у Храму светог великомученика Димитрија у рукама држећи мапу, а окићени беџевима са ликом војника, као ордењем који су њихови преци поносно носили на прсима након Великог рата.

Цртежи који су настали као израз емоције наших четвртака биће изложени и у холу наше школе и у просторијама библиотеке.

ПОГЛЕДАЈТЕ ПРИЛОГ ТВ ГEM НА ОВОМ ЛИНКУ