Вуна - здрав и природан материјал, данас неоправдано запостављен и замењен разним вештачким производима.

Пустовање вуне је техника прављења разних употребних предмета још од давнина. Сматра се да је та техника старија од ткања.

Наши преци су одевне предмете правили од вуне, материјала који им је био лако доступан.

Прањем и чешљањем вуна постаје фина и мека, спремна за употребу.

Уживањем на радионици пустовања (други назив филцовања) вуне ученици III2 су правили поклоне за своје маме.

Стекли су основно знање о вуни, како се добија и какву све примену ,може имати. Овладали техником мокрог пустовања, добро се забавили, а резултат је следећи:

За израду су потребни:

- сапун
- очешљана вуна- бела и обојена
- посуда са водом
- најлон чарапа

Поступак израде:
Сапун умотан у вуну, стављен у чарапу и умочен у воду, трља се док се на површини не појави пена:

Главна забава почиње кад се појави пена. Тада се сапун, тако умотан ,,купа” што дуже да би се што боље,,обукао”.

После дужег ,,купања” сапун је спреман за излазак из чарапе и за даље украшавање.

Украс је наравно срце. Користи се модла, црвена вуна и специјална игла за пустовање. Игле при дну имају зарезе који преплићу нити вуне и стварају чврст материјал.

Ево крајњег резултата:

Ђаци задовољни својим радовима, учитељица презадовољна изведеном радионицом, а и маме ће се пријатно изненадити.

Учесници радионице:
ученици III2 и учитељица Снежана Ранковић