У просторијама Богословије Светог Јована Златоустог у Крагујевцу, за победнике окружног и републичког такмичења и њихове вероучитеље, 12. јуна 2023. године организован је пријем и додељене су дипломе и пригодне награде.

Честитке и речи пастирске поуке том приликом је ученицима и вероучитељима упутио у име Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована ректор Богословије протојереј ставрофор проф. др Зоран Крстић.

Ректор Зоран Крстић је поздравио све присутне ученике, захвалио свим ученицима на учешћу у такмичењу и позвао их да и даље напредују и узрастају у знању о вери, јер се преко веронауке упознају са хришћанским вредностима које ће их водити кроз цео живот. Пожелевши добродошлицу ученицима и вероучитељима у крагујевачку богословију, посебно је истакао значај и циљ богословије као школе за будуће свештенике, где се ученици који су само мало старији од њих, уче теологији али превасходно, уче се хришћанском животу. Иако богословија изгледа као остале школе, она није само то, као што и веронаука као школски предмет иако личи на остале предмете и изучава се у школи, она није само то. Усвајање чињеница, знања и доктрине јесте неопходно али је примарни циљ школовања и изучавања теологије (као и такмичења у коме су учествовали) је да подстакне на суштински улазак у цркву и живот по хришћанским начелима, да напредујући у знању узрастају у пуноћи до спасења у Христу Господу.

Ректор је честитао ученицима и наставницима на постигнутим резултатима и уручио им дипломе и пригодне награде. Међу победницима такмичења истакла се и екипа "СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР" из ОШ “Кнез Лазар“ из Лазаревца, која је освојила ПРВО место на Општинском, ТРЕЋЕ место на Окружном и СЕДМО место на Републичком нивоу такмичења. Ову екипу сачињавају Ђорђе Милојевић VIII2, Милица Иванковић VI1 и Јана Бијелић VI2, под менторским руководством вероучитеља Дејана Јовановића. По додели награда уследило је фотографисање и послужење свих присутних.

Такмичење из Верске наставе – православног катихизиса одржава се под насловом “Квизирација за све” кроз Календар школских такмичења и смотри који прописује Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Сви нивои такмичења су реализовани како је то било задато календаром. У такмичењу је учествовало 326 екипа или 978 ученика из Архиепископије београдско-карловачке и Епархија: нишке, крушевачке, сремске и шумадијске, тако да можемо закључити да су наши ученици постигли изузетан резултат.

Сви нивои такмичења одржани су у онлајн окружењу, преко сајта “Квизирација за све” који је за потребе такмичења израдио и одржава јеромонах Виталије (Милошевић), сабрат Манастира Студенице. Сви нивои такмичења су реализовани у форми теста, а ученици су се бавили темама из Светог писма Старог и Новог завета, основних литургичких и догматских питања примерених узрасту и плану и програму верске наставе, као и историјом хришћанске и Српске православне цркве.